fallback

Дефицитът на САЩ ще прехвърли прага от 1 трлн. долара следващата година

Основна причина за преминаването на границата са увеличените федерални разходи, договорени по-рано тази година

08:25 | 20.07.18 г. 14
Автор - снимка
Създател

Администрацията на президента Доналд Тръмп очаква годишният бюджетен дефицит на страната да нарасне с близо 100 млрд. долара повече от прогнозираното по-рано през всяка една от следващите три години, което ще изтласка федералния дефицит над прага от 1 трлн. долара през следващата година.

Промяната в изчисленията, която остана до голяма степен незабелязана, когато Белият дом предаде годишната си ревизия на Конгреса миналата седмица, отразява цената на увеличените федерални разходи, договорени по-рано тази година, както и на по-високите лихвени плащания, посочва в. Wall Street Journal.

Според бюджетното предложение от февруари дефицитът ще е общо 7,1 трлн. долара през следващите десет години. При последната ревизия обаче той нараства с 926 млрд. долара до 8 трлн. долара.

Данните отразяват предизвикателствата, пред които е изправена властта във Вашингтон в опит да намали дефицита. Според представители на администрацията по-силният икономически ръст ще позволи на данъчните облекчения да генерират повече приходи в дългосрочен план, компенсирайки първоначалното понижение.

Последните сметки обаче показват, че дефицитът нараства дори и при прогнозираните от властите още по-силни федерални приходи.

Бюджетната служба на Белия дом изчислява, че недостигът ще се увеличи до близо 1,1 трлн. долара през фискалната година, започваща този октомври, което представлява 5,1% от брутния вътрешен продукт (БВП). За сравнение през февруари се очакваше той да възлиза на 984 млрд. долара.

САЩ имаха дефицит от 666 млрд. долара през фискалната година, която приключи на 30 септември 2017 г., което представлява 3,4% от БВП.

„Огромните дефицити не са добри, а ние ще имаме (дефицит – бел. ред) като дял от БВП в размер на 4%-5%“, заяви Лорънс Къдлоу, директор на Националния икономически съвет към Белия дом по време на конференция в сряда, който въпреки това допълни, че подобна ситуация не е толкова „лоша“.

От Втората световна война насам САЩ са имали бюджетен дефицит, надвишаващ 5% от БВП само в два периода – през 1983 г. и между 2009 и 2012 г, когато е разгарът на световната финансова криза. И двата пъти това се случва след период на значителен икономически стрес, включително и при единствената рецесия, когато безработицата скача над 10%. Белият дом очаква нивото на безработицата, което в момента е 4%, да стигне 3,7% следващата година.

Почти половината от прогнозираното увеличение се дължи на по-високите федерални разходи, които бяха одобрени по-рано тази година. И двете партии в Конгреса – Републиканската и Демократическата, се противопоставиха на тавана на разходите, заложен в закона в рамките на споразумението за контрол на дефицита от 2011 г., като през февруари беше сключено ново споразумение за облекчаване на ограничението.

Белият дом също така направи ревизия във възходяща посока и на прогнозите си за лихвените проценти през тази и следващата година, което заедно с увеличеното финансиране повишава планираните лихвени плащания по държавния дълг. Администрацията изчислява, че ръстът ще е с 161 млрд. долара над предишните прогнози през идното десетилетие.

Белият дом също очаква доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа да е средно 3% тази година, което е ръст от 2,6% през февруари. За догодина също се очаква увеличение до 3,2%.

Прогнозите за дефицита биха били дори още по-големи, ако не бяха очакванията за по-високи приходи. Белият дом предвижда приходите да нараснат през идните десет години с 95 млрд. долара над предишните очаквания отчасти заради прогнозите, че по-силният икономически ръст ще стимулира доходите на домакинствата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:02 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още